Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Co brudzi panele fotowoltaiczne?

Pył i piach, mech, ptasie odchody, a nawet drobne cząsteczki takie jak spaliny i inne zabrudzenia mogą zmniejszyć efektywność instalacji fotowoltaicznej nawet o 20%. W zależności od umiejscowienia paneli, należy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o ich czystość. Można zrobić to samodzielnie, jeżeli tylko posiada się odpowiedni środek czyszczący. W innym przypadku należy skontaktować się z osobą, która zajmie się profesjonalnym oczyszczaniem naszej instalacji.

Czy można samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i środki czystości, a jeżeli takowymi nie dysponujemy – wystarczy woda i mop z miękkim włosiem. Przed rozpoczęciem pracy należy jednak zorientować się, czy jest to zadanie na miarę naszych możliwości, bowiem dotarcie do umiejscowionych wysoko na dachu paneli może okazać się problematyczne. Na panele nie należy wchodzić i nie wolno używać siły podczas usuwania zanieczyszczeń. Odradza się również stosowania urządzeń ciśnieniowych. Panele należy czyścić delikatnie, tak by nie zostały one uszkodzone.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne

Panele powinny być czyszczone wcześnie rano, by uniknąć „szoku termicznego”, średnio 2 razy do roku – wiosną i latem, kiedy zakończy się okres pylenia drzew i traw. Wszystko zależny jednak od ich umiejscowienia – jeżeli znajdują się wysoko na dachu, przyczyną zabrudzeń są ptaki i zanieczyszczenia z kominów. Panele zamontowane na ziemi w głównej mierze brudzą się z powodu pyłów z dróg i pól. Ponadto każda instalacja narażona jest na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Ulewny deszcz tylko na pozór oczyszcza panele – może on bowiem zawierać szkodliwe substancje.

Nieodpowiednie czyszczenie paneli fotowoltaicznych to najczęstsza przyczyna ich uszkodzenia.

Osadzający się brud i kurz zmniejsza efektywność całej instalacji, dlatego odpowiednia pielęgnacja  to klucz do jej prawidłowego działania. Podczas czyszczenia nie należy używać siły, lecz miękkiej gąbki i wody, która nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Panele należy myć minimum dwa razy do roku, jednak punktowe zabrudzenia, takie jak ptasie odchody, należy usuwać regularnie. Dbanie o czystość instalacji to gwarancja jakości!

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510