Domy pasywne

Domy pasywne

Dom pasywny – zminimalizowanie utraty ciepła

Domy pasywne charakteryzuje niskie zużycie energii – roczne zapotrzebowanie na ogrzanie domu nie powinno przekraczać  15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na energię pierwotną, z reguły nie jest wyższe niż 120 kWh/m2.  Cały proces budowy domu zaczyna się już na etapie wyboru odpowiedniego gruntu, przygotowaniu projektu oraz użycia odpowiednich materiałów, które zapewnią skuteczną izolację termiczną. Cała konstrukcja ma na celu zminimalizowanie utraty ciepła – a co się z tym wiąże – zwiększenie efektywności zastosowanych technologii. W domach pasywnych nie może zabraknąć więc instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła.

Fotowoltaika, a pompa ciepła

Budynek najlepiej umiejscowić na nasłonecznionym terenie – w pobliżu nie powinny znajdować się wysokie drzewa lub pagórki, rzucające cień. Największą, najczęściej przeszkloną częścią domu, jest jego południowa część. Po przygotowaniu odpowiedniego projektu czas na określenie zapotrzebowania energetycznego oraz dobór odpowiednich technologii. Połączenie paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła sprawi, że budynek będzie niemal samowystarczalny!

Dzięki fotowoltaice uzyskujemy odnawialne źródło energii elektrycznej, której nadmiar jest magazynowany. Pompa ciepła ogrzewa dom, utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz oraz reguluje temperaturę wody. Dzięki temu połączeniu zyskujemy nawet 90% oszczędności! Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła możliwe jest w dwóch systemach:
1. System On-grid – instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną, a wyprodukowana energia wykorzystywana jest na pokrycie bieżącego zapotrzebowania.
2. System Off-grid – energia jest magazynowana, a jej właściciel staje się niemal niezależny od dostawcy energii.

Dom pasywny, a energooszczędny

Warto zwrócić uwagę na różnice pomiędzy domem pasywnym a domem energooszczędnym, bowiem każdy dom pasywny jest energooszczędny, natomiast nie każdy dom energooszczędny będzie pasywnym . Kluczową różnicą jest tzw. aktywna instalacja grzewcza, która nie występuje w przypadku domów pasywnych. Ponadto muszą one zostać wzniesione na planie prostokąta, a zarówno ściany, jak również okna i drzwi powinna charakteryzować wysoka termoizolacyjność.

Budynek pasywny to nie tylko dom – w ten sposób mogą powstawać również hale sportowe, szkoły czy galerie handlowe. Dzięki zastosowaniu powszechnie dostępnych technologii, zyskujemy wieloletnie oszczędności. Odnawialne źródła energii, dzięki wykorzystaniu naturalnych zasobów, nie są szkodliwe dla środowiska i dają szanse na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510