Fotowoltaika Bielsko-Biała

Fotowoltaika Bielsko-Biała

Fotowoltaika w Bielsku-Białej. Instalacje, panele, dofinansowanie BBsolar (9)

Rynek fotowoltaiczny to najszybciej rozwijająca się branża odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika Bielsko-Biała to również region Cieszyna oraz Żywca. Instalacje fotowoltaiczne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu terenów zurbanizowanych. O tym jak przejść proces od wyboru firmy instalacyjnej, poprzez projekt, do umowy i dofinansowania, a także co się zmieni w fotowoltaice po zapowiadanych przez rząd zmianach w 2022 roku, rozmawiamy z Peterem Johnsonem, właścicielem firmy BBsolar z siedzibą w Jaworzu obok Bielska-Białej, która jest producentem paneli fotowoltaicznych, zajmuje się również montażem instalacji oraz ich serwisem.

Jako osoba zupełnie nie znająca tematu, od czego powinienem zacząć, chcąc zamontować na swoim dachu instalację fotowoltaiczną?

Na samym początku trzeba zacząć od ustalenia rzeczywistej potrzeby gospodarstwa domowego, czyli tego, ile energii jest potrzebne teraz i czy zapotrzebowanie zmieni się znacząco w przewidywalnej przyszłości. Po ustaleniu rzeczywistej potrzeby nadszedł czas, aby sprawdzić czy kierunek i układ dachu jest odpowiedni do instalacji, czy może lepszym wyborem jest instalacja na ziemi.

Fotowoltaika Bielsko-Biała. Widok na dach i panele.

Obecnie na rynku jest bardzo dużo firm zajmujących się fotowoltaiką, jak spośród nich wybrać tą, z którą podpiszemy umowę i czy instalacja faktycznie będzie tak wydajna jak nam to obiecano?

Zbyt duża ilość nowych firm oferujących systemy fotowoltaiczne to jeden z największych problemów, z jakimi mamy obecnie do czynienia na rynku. Faktem jest, że znacząca część tych firm nie ma zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu i instalacji systemów fotowoltaicznych. W rezultacie prowadzi to do uruchamiania nieprawidłowo wykonanych instalacji. Niektóre usterki można zauważyć i usunąć wkrótce po założeniu instalacji, takie jak umieszczenie modułów blisko krawędzi dachu lub błędy w połączeniach elektrycznych, które skutkują awarią lub nawet pożarem. Innym poważnym błędem jest użycie nieodpowiednich i niewystarczająco przetestowanych komponentów. Najczęstszym i najpoważniejszym problemem jest to, że około 90% firm instalacyjnych używa haków „S” jako jedynego rozwiązania podczas montażu na dachach krytych dachówką.  Hak „S” nigdy nie miał być głównym elementem. Nie został do tego zaprojektowany. To ma być dodatkowy element dla normalnych mocnych haków dachowych. Haki „S” są tańsze i szybsze w montażu, dzięki czemu oszczędzają pieniądze i czas instalatora, ale dla klienta systemu użycie haków „S” stanowi duże ryzyko przyszłych uszkodzeń dachu i systemu fotowoltaicznego.  Moim pierwszym pytaniem do oferty na system byłoby „Czy używasz haków „S” jako głównych haków dachowych?”. Jeśli odpowiedź brzmi tak, poszukaj innego instalatora.

Jako firma dbamy o to, aby używać dobrej jakości i sprawdzonych komponentów, aby nasi klienci mogli cieszyć się bezproblemową instalacją przez nadchodzące 25 i więcej lat.

Jeśli chodzi o system dostarczający  energię, to również wiele zależy od tego, jak został zaprojektowany i zainstalowany. Zacienienie przez drzewa, kominy i inne obiekty może poważnie ograniczyć rzeczywistą produkcję systemu. Upewnij się więc, że sprawdziłeś każdą potencjalną ofertę i zapytaj o możliwe obszary zacienienia.

Dobrze zaprojektowany i prawidłowo zainstalowany system PV to świetna inwestycja. Czas zwrotu wynosi około 5 lat, a system będzie działał przez ponad 25 lat.  Mogę powiedzieć z doświadczenia, że systemy, które dostarczyliśmy w Niemczech i Szwajcarii w 1993 roku, nadal działają zgodnie ze specyfikacjami gwarancyjnymi.

Na jaką kwotę dotacji możemy liczyć obecnie chcąc założyć instalację. Czy formalności związane z jej pozyskaniem musimy załatwić sami czy np. pomoże nam w tym państwa firma?

Obecnie dotacja jest w wysokości 3000 zł na jeden system/licznik. Dodatkowo obowiązuje ulga termomodernizacyjna. Jako firma przejmujemy załatwienie wszelkich formalności bez dodatkowych kosztów.

Podobno w całej instalacji najważniejsze elementy to rodzaj panelu oraz falownik. Jak wygląda ich dobór pod konkretny dom? Czy jeżeli firma wykona nam projekt możemy zweryfikować czy instalacja zapewni brak dopłaty do prądu na koniec roku?

Obecnie istnieje wielu dobrej jakości producentów modułów fotowoltaicznych, głównie z Chin. Większość z nich zapewnia również oddzielne ubezpieczenie gwarancyjne, które w razie potrzeby zapewni spełnienie wszelkich przyszłych roszczeń gwarancyjnych. Nie poleciłbym modułów od europejskich producentów, które generalnie mają małą wydajność a firmy mają tendencję do bankructwa lub po prostu zaprzestania produkcji.

Jeśli chodzi o falowniki, ponieważ większość falowników wykorzystuje te same podstawowe komponenty, są one mniej więcej takie same. Oprogramowanie i konstrukcja fizyczna mogą się różnić, ale funkcjonalność jest porównywalna. Jednym z zaleceń jest sprawdzenie z instalatorem, jak wygląda proces w przypadku reklamacji. Czy zapewnią tymczasową wymianę falownika, jeśli falownik będzie musiał zostać wysłany do naprawy.

Jeśli chodzi o wymiarowanie instalacji, ważne jest, aby nie zaniżać systemu, ale równie ważne jest, aby nie przewymiarowywać systemu fotowoltaiki. Nie ma sensu produkować o wiele więcej energii, niż faktycznie potrzebujesz. W celu zagwarantowania prawidłowego wykonania systemu bardzo ważne jest, aby klient dostarczył szczegółowe dane o swoim bieżącym zużyciu energii elektrycznej oraz informacje o tym, jak może się to zmienić w nadchodzących latach. Na podstawie tych informacji można poprawnie zaprojektować system.

Fotowoltaika Bielsko-Biała. Ujęcie z drona na 3 dachy.

Są Państwo producentem paneli fotowoltaicznych, czym wyróżniają się te marki BBsolar?

Produkujemy moduły od 1989 roku, początkowo w zakładzie na terenie Wielkiej Brytanii, następnie we Włoszech i Szwecji. Jednak ze względu na wysokie cła na surowce nie produkujemy obecnie modułów w Europie.  Współpracujemy z wiodącymi chińskimi producentami modułów., które zajmują czołowe miejsca w światowym rankingu paneli słonecznych, przygotowanym przez Blomberg New Energy Finance (BNEF). Ponadto sprawdzamy i zatwierdzamy wszystkie materiały oraz stosowany proces produkcyjny.

Poza kwestią prądu w domu, fotowoltaika to również coraz częściej źródło ciepła i ciepłej wody. Obecnie popularne są pompy ciepła, coraz głośniej jest również o piecach indukcyjnych. Jakie rozwiązania proponuje w tym temacie BBsolar?

Nie oferujemy pomp ciepła.  Nie mamy doświadczenia z tego typu produktami, więc zostawiamy to tym, którzy je mają.

Jeśli chodzi o wykorzystanie fotowoltaiki do zasilania kotłów wodnych, pracujemy nad tym. Od ponad 12 miesięcy testujemy oddzielne falowniki z własnymi MPPT, aby zapewnić najbardziej niezawodne i efektywne rozwiązanie. Spodziewam się, że produkt będzie gotowy do sprzedaży w czwartym kwartale tego roku.

W 2022 roku rząd planuje wprowadzić zmiany w rozliczaniu prądu pochodzącego z fotowoltaiki. Na czym te zmiany mają polegać?

Wiemy, że zmiany będą dotyczyły sposobu rozliczeń nadwyżek energii wytwarzanej przez prosumenta. Ma on mieć możliwość sprzedaży niewykorzystanej nadwyżki energii. Na chwilę obecną wszystko jest na etapie propozycji zmian w ustawie, co może się jeszcze znacząco zmienić. Cierpliwie czekamy na więcej szczegółów a przede wszystkim końcowych ustaleń w tej sprawie.

W związku z planowaną zmianą przepisów dotyczących rozliczania za fotowoltaikę, myśli Pan że coś zmieni się w sposobie montażu instalacji? Czy firma BBsolar ma już jakieś plany w związku z tymi zmianami?

To w dużej mierze zależy od tego, jak będą wyglądały zmiany.  Na podstawie tego, co słyszeliśmy i czytaliśmy, jest prawdopodobne, że typ instalacji zmieni się z instalacji do użytku domowego na bardziej komercyjne, gdzie inwestor sprzedaje energię elektryczną. Istnieje również problem z przechowywaniem baterii w domu. Jak tylko poznamy więcej szczegółów, będziemy mogli dokładniej odpowiedzieć.

Jeżeli chciałbym założyć fotowoltaikę w domu to czy mam spieszyć się przed wejściem nowych przepisów czy lepiej poczekać?

Absolutnie polecam wszystkim, którzy rozważają inwestycję w system PV, aby zrobili to w ramach obecnego programu. Obecny program jest bardzo atrakcyjny pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym. Czas zwrotu inwestycji to 4-6 lat i dostępnych jest kilka atrakcyjnych opcji finansowania. Warto również pamiętać, że system fotowoltaiczny jest również dobry dla środowiska.

Posiada Pan 30 letnie doświadczenie w pracy w branży fotowoltaicznej, czy pokusi się Pan o prognozę jak będzie wyglądać technologia fotowoltaiczna w przyszłości?

Od 32 lat zajmuję się produkcją i montażem systemów PV. Zacząłem od monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych i nadal pracuję z monokrystalicznymi modułami. Przewiduję, że przyszłość również będzie oparta na panelach PV krystalicznych. Ceny modułów są już na bardzo niskim poziomie, więc nie spodziewam się drastycznych obniżek kosztów. Jak można zauważyć, wydajność rośnie małymi krokami, co pomoże obniżyć koszty wszystkich instalacji w podobnym tempie. Myślę, że elektronika systemowa w przyszłości, taka jak falowniki, może stać się bardziej wydajna i mniej kosztowna.
 

Dziękujemy za rozmowę.

Artykuł ukazał się na Portalu BBFan.plFotowoltaika w Bielsku-Białej. Instalacje, panele, dofinansowanie BBsolar Bielsko Biała

Zapraszamy do naszego biura!

BBSolar 43-384 Jaworz,e ul. Zdrojowa 93 (Galeria Jaworze)

Tel. +48 512 160 510 emial:  office@bbsolar.eu  

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510

Formularz zabezpiecza reCAPTCHA Privacy Policy / Terms of Service