Które panele PV wybrać ? Polikrystaliczne czy Monokrystaliczne ?

Które panele PV wybrać ? Polikrystaliczne czy Monokrystaliczne ?

Nie ma różnicy między energią elektryczną wytwarzaną przez moduł mono i moduł poli. Istotny jest koszt wytworzonej energii elektrycznej.

Co charakteryzuje panele polikrystaliczne?

Różnica między tymi dwiema technologiami polega na procesie produkcji wlewków krzemu, z których wycinane są płytki krzemowe. Płytki krzemowe są następnie przetwarzane w ogniwa PV. W przypadku ogniwa monokrystalicznego wlewek silikonowy wytwarza się przez powolne wyciąganie ziarna krzemu ze źródła stopionego polikrzemu w urządzeniu zwanym ściągaczami. Utworzony wlewek ma okrągły kształt i składa się z jednego kryształu, znanego jako monokrystaliczny. Wlewki polikrystaliczne wykorzystują ten sam polikrzem, ale stopiony polikrzem jest odlewany razem w specjalnym rodzaju pieca. Wytworzony wlewek składa się z wielu „ściskanych” razem kryształów, znanych jako polikrystaliczny.

 

 

Moduł fotowoltaiczny polikrystaliczy produkcja


Czy panele monokrystaliczne wytwarzają więcej energii?

Proces wytwarzania ogniw PV z płytki silikonowej jest prawie identyczny dla mono i polikrystalicznego. Podobnie proces wytwarzania modułów PV z mono i polikrystalicznego jest taki sam.

Zarówno moduły mono jak i polikrystaliczne są równie niezawodne. Nie ma różnicy w żywotności produktu. Istnieje różnica w wydajności powierzchniowej. Moduły monokrystaliczne mają zazwyczaj nieco wyższą wydajność powierzchniową. Nie oznacza to jednak, że monokrystaliczny ma wyższą produkcję energii elektrycznej na każdy zainstalowany Wp. Oznacza to, że na danym obszarze fizycznym moduły monokrystaliczne wytwarzają 1-3% więcej energii elektrycznej w porównaniu do modułów polikrystalicznych. Może to mieć znaczenie w szczególnych przypadkach, w których powierzchnia do instalacji jest ograniczona, ale ogólnie różnica jest tak mała, że ​​nie ma to znaczenia. Liczy się koszt wytworzonej energii elektrycznej i decyduje o tym koszt instalacji fotowoltaicznej.

Patrząc wyłącznie z perspektywy finansowej, zawsze wybieraj rozwiązanie, które kosztuje mniej na zainstalowaną moc. Nie ma znaczenia, czy są to mono, czy polikrystaliczne moduły. Obie technologie są bardzo dobre i niezawodne i będą wytwarzać energię elektryczną przez następne 25-30 lat.

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510