Montaż paneli fotowoltaicznych – na ziemi czy na dachu?

Montaż paneli fotowoltaicznych – na ziemi czy na dachu?

Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem wspomnianych produktów, z pewnością to pytanie zaprząta Ci głowę – g d z i e? Oczywiście zazwyczaj decyzje podejmujemy na podstawie naszych upodobań, jednak czy zawsze jest to możliwe?

Najpopularniejszym miejscem ulokowania paneli jest dach. Wybierając to miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Nachylenie dachu – zazwyczaj jest to 30 – 45 stopni. Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne powinny być ustawione pod kątem 45 stopni.
  • Wytrzymałość konstrukcji – średnio jeden panel to nacisk ok. 18 kg. Dodając do tego ciężar całej instalacji należy zastanowić się, czy dach jest w stanie sprostać takiemu obciążeniu.
  • Kierunek dachu – najlepiej zamontować panele na południu. Wszystkie inne kierunki również są dopuszczalne – poza północą.
  • Zacienienie – w takim miejscu panele będą o wiele mniej wydajne.

Fotowoltaika montaż bezpośrednio na dachu


Zalety montażu fotowoltaiki na dachu

Z reguły montaż paneli na dachu jest szybszy i prostszy, przez co wydatki maleją, jednak zły stan konstrukcji dachowej może zwiększyć koszt całej instalacji. Coroczne czyszczenie może okazać się problemem, a wystające elementy takie jak np. komin mogą sprawiać trudności w zamontowaniu konstrukcji. To nie powinno nas zniechęcać, wszak taka instalacja przynosi nam również wiele korzyści.

Panele umiejscowione nad ziemią są mniej narażone na uszkodzenia. Zamontowane wysoko nad głowami dla większości osób są niezauważalne i nie zabierają cennej przestrzeni na naszym podwórku. Zmniejsza ryzyko kradzieży czy dewastacji. Ponadto pojawia się możliwość zagospodarowania przestrzeni, z której na co dzień i tak nikt nie korzysta!

Montaż fotowoltaiki na ziemi

Jeżeli jednak dysponujesz dużą przestrzenią wokół domu, wówczas możesz zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi, zwłaszcza jeśli Twój dach nie jest odpowiednim do tego miejscem. Decydując się na ten krok powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Zacienienie – budynek, drzewa i inne obiekty wokół Twojego domu mogą zasłonić panele, przez co staną się one mniej wydajne. Warto zadbać, by miejsce na to przeznaczone było dobrze nasłonecznione.
  • Przestrzeń – jeżeli masz zbyt mało miejsca, wówczas cała konstrukcja może się po prostu nie zmieścić.

Moduły fotowoltaiczne zainstalowane bezpośrednio na ziemi

Niestety, ta instalacja jest bardziej kosztowna. Panele zamontowane na ziemi są zazwyczaj większe i wymagają stabilniejszej, o wiele bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Ponadto taki montaż objęty jest większym podatkiem – 23% VAT,  podczas gdy instalacja na dachu to tylko 8% VAT. Warto również pamiętać, że przy instalacji naziemnej do betonowych fundamentów powinniśmy posiadać zezwolenie na budowę na zasadach ogólnych.

Zalety montażu fotowoltaiki na ziemi

Montaż paneli na ziemi ma jednak wiele zalet. Po pierwsze o wiele łatwiej utrzymać czystość takiej konstrukcji. Dodatkowo możemy dowolnie wybierać kierunek i nachylenie, a dzięki specjalnym urządzeniom możemy nawet obracać panele, co znacznie zwiększa ich wydajność. Jeżeli nie możesz zamontować paneli na dachu – nic nie szkodzi! Możesz to zrobić w Twoim ogródku!

Niezależnie od tego, gdzie chciałbyś zamontować swoje panele, pamiętaj, że jest to doskonałe rozwiązanie! Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za prąd – co na przestrzeni kilku lat daje naprawdę ogromne sumy. Co więcej, w Polsce na  instalacje fotowoltaiczne wolnostojące o mocy nieprzekraczającej 40 kW nie są wymagane żadne zgłoszenia czy zezwolenia. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z montażu w dowolnym miejscu – na dachu lub na gruncie!

Zdjęcie przedstawia panele fotowoltaiczne - instalacja na ziemi

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510