Z roku na rok widzimy coraz więcej gospodarstw domowych wyposażonych w tego rodzaju źródło energii. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników jednak istnieje kilka najważniejszych, będących tymi decydującymi.
Ulga termomodernizacyjna
Od tego roku, inwestycje w panele słoneczne możemy odpisać od dochodu dzięki uldze termomodernizacyjnej. Niegdyś cena sprawiała, że panele fotowoltaiczne nie były dostępna dla każdego – obecnie, potaniały a wiele instytucji bankowych pomaga w ich finansowaniu. Dotacje na zaopatrzenie naszego domu w tego typu źródło energii możemy otrzymać z Unii Europejskiej, pod warunkiem że województwo w którym mieszkamy nie wykorzystało jeszcze funduszy przeznaczonych na ten cel. Istnieje szeroka gama programów, które przedsięwzięcia tego typu realizują.
Możliwość otrzymania pieniędzy z tak wielu źródeł niewątpliwie jest tutaj kluczowym powodem, dla tak dużego zainteresowania – dużo więcej osób jest w stanie sobie pozwolić na takie rozwiązanie, które oczywiście jest dla nich również oszczędnością w przyszłości. Najdroższym elementem inwestycji były od zawsze moduły, które miały niekiedy blisko połowę udziału w kosztach całkowitych całej instalacji.
25 lat trwałości
Producenci skupili się na zmniejszeniu kosztów co doprowadziło do triumfu na rynku technologii monokrystalicznej. Koszty znacznie spadły a wydajność wzrosła. Panele posiadają nawet ponad 25 lat trwałości przez co dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości. Warto również zaznaczyć, że w ostatnich latach świadomość społeczna wzrosła i coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że dbanie o środowisko jest niezmiernie ważne i krokiem w tym kierunku jest instalacja paneli fotowoltaicznych.
Według informacji podanych przez Ministerstwo Energii – pod koniec 2018 roku w naszym kraju funkcjonowało ponad 54 tys. mikroinstalacji o mocy całkowitej wynoszącej nie bagatela 343 MW. Ten wynik pokazał, że nastąpił wzrost aż o 88% w porównaniu do końca roku 2017.
Wszystkie wymienione w tym artykule czynniki składają się na tak wielką popularność paneli, główny trend to możliwość magazynowania baterii. Zapewnia elastyczność, pozwalając korzystać z energii 24 godziny na dobę, a w przypadku wysokich cen energii – przejść na własne zapasy.