Śnieg wrogiem fotowoltaiki?

Śnieg wrogiem fotowoltaiki?

Czy śnieg jest wrogiem fotowoltaiki? Zobaczmy. Zima, choć malownicza, przynosi ze sobą wiele wyzwań, zwłaszcza jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Choć panele słoneczne zdają się być niezdolne do funkcjonowania pod warstwą śniegu, istnieje kilka strategii, dzięki którym można utrzymać ich sprawność nawet w mroźne, zimowe dni.

Śnieg, który kusi swoją białą pokrywą, może stworzyć realny problem dla efektywności fotowoltaiki. Dlaczego? Otóż śnieg odbija promienie słoneczne, sprawiając, że trudniej jest im przedostać się do paneli. Ale nie wszystko stracone! Oto kilka porad, jak poradzić sobie z zimowym utrudnieniem.

Lokalizacja instalacji

Wybór miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych może wpłynąć na łatwość utrzymania ich w czystości. Instalacje na ziemi są zazwyczaj łatwiejsze do oczyszczenia ze śniegu niż te umieszczone na dachach. Warto także pamiętać, że na płaskich dachach również można poradzić sobie z zasypaniem, ale na dachach skośnych lepiej unikać ryzyka związanego z manewrowaniem na stromym terenie.

Mężczyzna odgarniający śnieg z paneli fotowoltaicznych.

Odgarnianie śniegu

Jeśli jednak zima postanowiła zasypać twoje panele białym puchem, nie rezygnuj z energii słonecznej. Odpowiednie odgarnięcie śniegu może przywrócić im sprawność. Jeśli masz instalację na ziemi, zadanie to będzie zdecydowanie łatwiejsze. Na dachu warto skorzystać z profesjonalistów, aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z poruszaniem się po nachylonych powierzchniach.

Uważaj na zamarznięte powierzchnie

Odsłonięcie paneli to tylko połowa sukcesu. Pamiętaj, że pod warstwą śniegu może kryć się oblodzona powierzchnia. Drap ostrożnie, by uniknąć uszkodzeń. Możesz również skorzystać z roztworu soli lub specjalnych płynów antyoblodzeniowych, aby zapobiec ponownemu zamarznięciu.

Na zdjęciu widoczny śnieg na fotowoltaice.

Sprawność w niskich temperaturach

Zaskakująco, panele fotowoltaiczne pracują efektywniej w niskich temperaturach. W chłodniejszych warunkach elektrony poruszają się szybciej, co zwiększa ogólną sprawność systemu. Wykorzystaj więc zimowe chłody do zwiększenia produkcji energii.

Podsumowując, choć zima może postawić przed właścicielami instalacji fotowoltaicznych szereg wyzwań, istnieją skuteczne metody radzenia sobie z tymi trudnościami. Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas odgarniania śniegu i ciesz się zimowym blaskiem słońca, który zasilą Twoje panele.

Na koniec ciekawosta

Dzisiejszy słoneczny (09.01.2024r.) aczkolwiek bardzo zimny dzień wyruszyliśmy do delikatnego zdrapywania zmarzniętej wartwy szronu z paneli (4.5kW). Jak widać światło docierało do paneli skoro produkcja była na poziomie 0,54kW. Na grafice widać nawet dalszy spadek produkcji spowodowany pracą dwóch osób na płaskim dachu budynku jednorodzinnego.

Peak do góry

Po czyszczeniu widać już solidny peak do góry i 1.33kW

Bez energii? Napisz do nas!

Mamy nadzieję, że energia i entuzjazm, które wkładamy w nasze działania, są zaraźliwe! 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz naszych usług, nie wahaj się napisać.
Jesteśmy gotowi, by pomóc!

Formularz kontaktowy

Wyślij do nas wiadomość lub skontaktuj się z nami.
tel. +48 512 160 510

Formularz zabezpiecza reCAPTCHA Privacy Policy / Terms of Service